• WYCIECZKA KL III A DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ

          • Dnia 29 maja 2023 r. uczniowie klasy III a z wychowawcą i rodzicami udali się do Wioski Indiańskiej w Józefowie koło Chocza. Na miejscu czekało na dzieci wiele zabaw i atrakcji. Po przywitaniu przez Indiankę oraz wizycie u Szeryfa brali udział w poszukiwaniu i płukaniu złota. Dużą atrakcją była przejażdżka dyliżansem po indiańskiej wiosce. Następnie pokonywali indiański tor przeszkód. Kolejną atrakcją był rzut tomahawkiem, rzut kapeluszem na rogi bizona i rzut podkowami. Po aktywnym udziale nadszedł czas na poczęstunek przy kiełbasce. Następnie odbyły się, zawody dojenia krów i przeciągania liny. Wiele radości sprawiło dzieciom zjeżdżanie na dmuchanej zjeżdżalni. Na koniec pobytu uczniowie otrzymali grupowe zdjęcie na liście gończym i zrobili zakupy indiańskich pamiątek. Zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.

            I. Banasiak

          • Gminny Festiwal Piosenki Wakacyjnej

          • W poniedziałek 29 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Sieroszewicach odbył się Gminny Festiwal Piosenki Wakacyjnej. Na tym festiwalu naszą szkołę reprezentowała duża grupa dziewczynek, które chciały zaprezentować swoje umiejętności wokalne.

            Z klas 1-3 szkołę reprezentowała Nikola Kowalczyk, której za wykonanie piosenki „Puszek okruszek” jury przyznało I miejsce.

            W kategorii klas 4-6 wystąpiły uczennice z klasy czwartej – Agata Witkowska, Oliwia Bartoszek, Karolina Kochanek, Ewa Zdunek, Wiktoria Różańska i trio w składzie: Gabrysia Kowalska, Kornelia Sobczak i Zuzia Rosik. Z tej klasy Agata Witkowska otrzymała wyróżnienie.

            Z klasy piątej wystąpiły: Julia Niklas i Karolina Kawaler w duecie oraz Karolina  w utworze solowym. Karolina zajęła I miejsce za występ solowy. Za wykonanie piosenki w duecie jury przyznało dziewczynom II miejsce.

            Z klasy szóstej swoje umiejętności wokalne zaprezentowała Amelka Kowalczyk. Amelce nie udało się zdobyć nagrody za występ solowy, ale zespół „Always” z Małego Studia Piosenki w GOK-u, w którym  występowała, zajął I miejsce.

            A. Walerian

          • PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ U PAŃSTWA MENDERÓW

          • 23.05.2023 r.

            We wtorek 23 maja przedszkolaki wybrały się do kolegi Krzysia, który chciał pokazać zwierzęta, które hodują jego rodzice. Dzieci miały okazję karmić kozy, kury, koguty i owce. Z dużym zaciekawieniem obserwowały zachowania zwierząt, a z niektórymi nawet się zaprzyjaźniły. Serce dzieci skradła koza Irenka, która pozwalała się głaskać, przytulać i chętnie pozowała do wspólnych zdjęć. Na koniec odpoczywaliśmy w altance, gdzie czekał na dzieci poczęstunek. Chętni mogli skosztować kozie mleko serwowane przez mamę Krzysia. Dzieci odgadywały zagadki o zwierzętach przygotowane przez siostrę Krzysia - Hanię.

            Dziękujemy za miłe przyjęcie. Wycieczka była super przygodą dla przedszkolaków i wzbogaciła ich wiedzę na temat życia zwierząt.

            M. Rosiak

          • Kolorowa pasieka

          • 22.05.2023 r.

             

            Dnia 22 maja 2023 r. uczniowie klasy pierwszej i drugiej odwiedzili pasiekę państwa Kamila i Sylwii Kawalerów w celu poznania życia pszczół, pracy pszczelarza oraz docenienie walorów zdrowotnych, odżywczych oraz smakowych miodu. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat życia pszczół: w jaki sposób pszczoły zbierają nektar, jaki dystans pokonują, jak długo żyje królowa, w jaki sposób współpracują mieszkańcy ula i wiele innych ciekawostek. Dodatkowo  doświadczyli walorów smakowych miodu prosto z pasieki. Oglądali kolorowe ule, a także sprzęt potrzebny do pozyskania miodu. Na zakończenie wszyscy otrzymali słodkie upominki oraz broszurki informacyjne na temat walorów zdrowotnych różnych rodzajów miodu

            M. Kubica

          • III a w zagrodzie edukacyjnej "Białego Króliczka"

          • Dnia 19 maja uczniowie klasy III a po raz kolejny odwiedzili zagrodę edukacyjną „Białego Króliczka” w Kęszycach. Na miejscu na dzieci czekało wiele atrakcji. Uczniowie wykonali upominki dla mam wykorzystując do tego dary przyrody. Pokonywali leśny tor przeszkód, w którym towarzyszyła im owieczka Rózia. Wielką atrakcją okazała się gra terenowa, która polegała na szukaniu wskazanych okazów przyrody w otoczeniu. Po wykonaniu wszystkich zadań nadszedł wyczekiwany przez dzieci czas spotkania ze zwierzętami. Karmienie i zabawa z nimi dostarczyła im wiele radości. Wspaniały pobyt zakończyło ognisko z kiełbaskami. Dzieci zadowolone i pełne wrażeń wróciły do szkoły.

            I. Banasiak

          • POWIATOWE ELIMINACJE XXVI KONKURSU PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ CZERWONAK 2023

          • 16.05.2023 r.

            16 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Sieroszewicach odbyły się eliminacje powiatowe XXVI Konkursu Piosenki Przedszkolnej Czerwonak 2023. Nasz oddział przedszkolny reprezentowała Nikola Gałka, która zaśpiewała piosenkę „Przedszkole drugi dom”. Występ był bardzo udany. Nikola została zakwalifikowana do eliminacji rejonowych, które odbędą się 30 maja w Kaliszu. W nagrodę laureatka otrzymała statuetkę oraz dyplom.

            Serdecznie  gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych eliminacjach.

            M. Rosiak

          • WYCIECZKA KLAS IV-VI W GÓRY

          • 11-12.05.2023 r.

            11 i 12 maja uczniowie z klas  IV, V i VI wzięli udział w wycieczce w Góry Stołowe. Pierwszego dnia zobaczyli Kopalnię Złota w Złotym Stoku i Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie. Plan drugiego dnia obejmował zwiedzanie parku zdrojowego w Kudowie-Zdrój i Kaplicy Czaszek w Czermnej. Ostatnim punktem programu było zdobycie szczytu Szczeliniec Wielki i wędrówka po jego labiryncie. Wszyscy uśmiechnięci, trochę zmęczeni, z plecakami pełnymi pamiątek wróciliśmy do domów.

            V. Nowicka

          • Święto Konstytucji 3 Maja

          • 27.04.2023 r

            27 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) Ustawa Rządowa. Polska konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego (1788-1792), który po I rozbiorze podjął próbę naprawy państwa. Znosiła ona liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu państwem, a chłopów brała w obronę prawa. Z okazji Święta Konstytucja 3 Maja uczniowie klasy siódmej przygotowali uroczysty apel, podczas którego przypomnieli wydarzenia tamtych czasów oraz odśpiewali pieśni patriotyczne. Dziękujemy klasie siódmej za chwile pełne wzruszenia.

            B. Rauk

          • Konkurs plastyczny „Kartka wielkanocna” organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Sieroszewicach

          • 25.04.2023 r.

            We wtorek, 25 kwietnia, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sieroszewicach odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego pod hasłem „Kartka wielkanocna”. Z 256 nadesłanych prac jury wyłoniło 56 laureatów w trzech kategoriach wiekowych. Przy ocenie kartek jurorzy brali pod uwagę przede wszystkim samodzielność, pomysłowość i estetykę wykonania.

            Laureaci w kategorii Szkoły Podstawowe przedszkola i oddziały przedszkolne:

            Nikola Gałka

            Lena Staśkowiak

            Laureaci w kategorii kl. I-III z naszej szkoły to:

            Edyta Kurzawa

            Gabriela Mendera

            Wiktor Niklas

            Bartosz Skowroński

            Laureaci w kategorii kl. IV-VIII to:

            Zuzanna Grabowska

            Karolina Kawaler

            Uczestnikom i laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            E. Sitarz

          • DZIEŃ ZIEMI 2023

          • 21.04.2023 r.

            W piątek 21 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi. To największe międzynarodowe święto ekologiczne. Powstało ponad 50 lat temu, aby uświadamiać, jak ważną kwestią jest ochrona środowiska. Obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku.

            Tegoroczna, XVI edycja odbywała się pod hasłem „Ziemia na krawędzi”.

            Na piątkowej uroczystości odbyło się spotkanie z leśniczym Nadleśnictwa Taczanów, panem Sławomirem Krawcem. Nasz gość opowiedział nam o swojej pracy oraz o pięknie polskich lasów i zasadach przebywania na ich terenie.

            Kolejnym punktem uroczystości był  ekologiczny pokaz mody, w którym wzięły udział zarówno dzieci z oddziału przedszkolnego, klas I-III jak i uczniowie klas IV-VIII. Po niezłej dawce zabawy z modą podsumowaliśmy efekty kolejnego konkursu: „Podaj dalej... drugie życie odpadów". Mile nas zaskoczył fakt, że wzięło w nim udział aż 50 młodych artystów.

            Finałem naszych piątkowych działań było posadzenie wiśni japońskiej przed budynkiem szkoły.

            Pamiętajmy: „Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego, ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.”

          • MIŚ LIBRUŚ I DYREKTOR GMINNEJ BIBLIOTEKI W SIEROSZEWICACH W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • 18.04.2023 r.

            W ramach realizacji tematyki „W świecie książki” 18 kwietnia odwiedziła naszych przedszkolaków dyrektor Gminnej Biblioteki w Sieroszewicach pani Maria Marciniak, której towarzyszył miś Libruś. Spotkanie miało na celu rozwijanie zainteresowań książką.

            Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały opowiadania czytanego przez gościa o przygodach żółwika Franklina, który czytał swoim kolegom. Po wysłuchania utworu przedszkolaki wypowiadały się na temat jego treści, roli jaką spełniają biblioteki oraz znaczenia książek w życiu człowieka. Pochwaliły się również swoją przedszkolną biblioteczką. Na zakończenie otrzymały pamiątkowe zakładki do książek oraz notesiki i podkładki.

            Dzieci w podziękowaniu zaśpiewały piosenkę. Z radością stanęły do wspólnego zdjęcia.

          • XXVIII Gminny Konkurs Recytatorski

          • 18.04.2023 r.

            W we wtorek, 18 kwietnia 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sieroszewicach odbył się XXVIII Gminny Konkurs Recytatorski. W konkursowej  rywalizacji zmierzyli się uczniowie ze szkół podstawowych gminy Sieroszewice w dwóch kategoriach wiekowych. Szkołę Podstawową w Rososzycy reprezentowały cztery uczennice: Magdalena Kasprzak, Anna Zdunek, Amelia Kowalczyk i Nadia Waścińska. Wszyscy recytatorzy zaprezentowali wysoki poziom i ciekawie zinterpretowali wybrane przez siebie wiersze. Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Sieroszewice, pan Anatol Piaskowski, który pogratulował wszystkim uczestnikom, pochwalił ich za kunszt, odwagę oraz talent, a następnie wręczył laureatom dyplomy i nagrody.

            Jury pod przewodnictwem dyrektora GOK, pana Jerzego Pawłowskiego, doceniło deklamacje uczennic z naszej szkoły i przyznało im nagrody i wyróżnienia. W kategorii klas 7-8 II miejsce zajęła Anna Zdunek, a w kategorii klas 4 - 6 wyróżnienie otrzymały Amelia Kowalczyk oraz Nadia Waścińska.

            Gratulujemy naszym recytatorkom i życzymy im dalszych sukcesów.

            B. Rauk

          • ZAJĄCZEK W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • 5.04.2023 r.

            Jedną z najmilszych i najprzyjemniejszych dla dzieci tradycji wielkanocnych jest „zajączek”. Chodzi on z koszyczkiem wielkanocnym i zostawia prezenty, zazwyczaj słodkości i drobne upominki. Każdego roku, tuż przed świętami wielkanocnymi, nasz odział przedszkolny odwiedza zajączek wielkanocny. Przychodzi, a raczej kica z prezentami dla dzieci. Na ten dzień  przedszkolaki czekały z niecierpliwością.

            W tym roku dzieci przygotowały dla zajączka marchewki, które zostawiły w koszyczkach przed szkołą. W ten sposób zwabiły go i już za  chwilę otrzymały wiadomość, że zajączek zabrał marchewki, gdyż był bardzo głodny. W zamian zostawił „coś” dla przedszkolaków. Radość z prezentów była ogromna.

            M. Rosiak

          • Turniej BRD - eliminacje gminne.

          • 4.04.2023 r.

            4 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w eliminacjach gminnych ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Wielowsi.

            W rywalizacji turniejowej udział wzięły 2 drużyny z naszej szkoły w dwóch kategoriach wiekowych.

            W kategorii klas młodszych (wiek 10-12 lat) naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy V: Zuzanna Grabowska, Nadia Waścińska, Adam Kałużny i Filip Kupaj. Byli jedynymi reprezentantami Gminy Sieroszewice w tej kategorii i drużynowo zajęli I miejsce. Ponadto w kategorii indywidualnej najlepszy okazał się Filip, zdobywając I miejsce.

            W kategorii uczniów powyżej 12 lat szkołę reprezentowali: Anna Zdunek z kl. VII, Wiktoria Szmaj i Kacper Sołtysiak z kl. VIII. Drużyna zajęła II miejsce wśród sześciu szkół biorących udział w turnieju, a Kacper w kategorii indywidualnej znalazł się tuż za podium, zajmując IV miejsce.

            Każdy z uczestników rozwiązywał test, dotyczący znajomości przepisów ruchu drogowego oraz zasad poruszania się w obrębie skrzyżowań oraz wykonywał zadania praktyczne, czyli jazda po rowerowym torze sprawnościowym. Ponadto cała drużyna musiała wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Zwycięzcom gratulował  Wójt Gminy Sieroszewice Anatol Piaskowski, wręczając nagrody i pamiątkowe dyplomy.

            Serdecznie gratulujemy!

          • Jesteśmy różnie piękni

          • 2.04.2023 r.

            Miesiąc kwiecień to miesiąc Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony w 2008 roku. Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, które dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce. Celem święta jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. W ramach obchodów realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Nasza szkoła również włączyła się w akcję integracji pt. "Na niebiesko dla autyzmu!". Bądźmy tolerancyjni na co dzień. Nie tylko od święta!

            W. Cieślak-Lukas

        • GÓRA GROSZA
          • GÓRA GROSZA

          • 31.03.2023 r.

            Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu. Uczniowie naszej szkoły wsparli XXIII Edycję „GÓRA GROSZA” organizowaną przez Towarzystwo Nasz Dom (Pomagamy dzieciom w trudnej sytuacji rodzinnej).

            Wrzucając monetę na Górę Grosza, przekazaliśmy środki niezbędne dzieciom do znalezienia bezpiecznego miejsca, pomocy w codziennej nauce, rozwijania pasji i talentów, rehabilitacji i usamodzielnienia się. Co roku celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc psychologiczną, rzeczową i specjalistyczną dla dzieci (w szczególności wychowujących się poza własnym środowiskiem rodzinnym) i rodzin. Głównym obszarem wsparcia jest:
            a) pomoc dla rodzinnej pieczy zastępczej,
            b) pomoc dla instytucjonalnej pieczy zastępczej,
            c) usamodzielnianej młodzieży z pieczy zastępczej,
            d) programy dla rodzin zastępczych i adopcyjnych,
            e) programy dla dzieci jak i dla osób z ich otoczenia,
            f) lokalne programy w zakresie pomocy dziecku i rodzinie.

            Podsumowanie akcji  w naszej szkole:

            oddział przedszkolny – 140,37 zł

            klasa I – 30,57 zł

            klasa III A – 21,40 zł

            klasa III B – 184,04 zł

            klasa IV – 92,67 zł

            klasa VI - 24,82 zł

            klasa VIII – 1,62 zł

            Łącznie zebraliśmy 498,49 zł.

            E. Sitarz

          • PRZEDSZKOLAKI W KINIE I W URZĘDZIE GMINY

          • 29.03.2023 r.

            29 marca przedszkolaki pod opieką wychowawczyni oraz dwóch mam wybrały się do kina Helios w Ostrowie Wlkp. na film „Szkoła magicznych zwierząt”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły zachowania magicznych zwierząt, które zostały przyjaciółmi dzieci. Obecność zwierząt sprawia, że dzieci zyskują bratnie dusze, czują się bezpieczniej, stają się bardziej pewne siebie i odważne.

            Szkoła magicznych zwierząt podejmuje ważne zagadnienia, które dotyczą prawie każdego dziecka. Pozwala poradzić sobie dzieciom z trudnymi emocjami, związanymi z przebywaniem w grupie rówieśniczej m.in. z lękiem, zazdrością i złością, uczy budowania pozytywnych relacji z przyjaciółmi. Pokazuje też, jak współpraca w grupie pomaga w osiąganiu wspólnego celu.

            W drodze powrotnej dzieci udały się do Urzędu Gminy w Sieroszewicach. W rolę przewodnika wcieliła się Pani Mirosława Busza - sekretarz gminy, która zapoznała dzieci z zasadami funkcjonowania Urzędu oraz oprowadziła po budynku. Dzieci zobaczyły, jak wygląda praca na niektórych stanowiskach i dowiedziały się, jakie sprawy można załatwić w Urzędzie. Głównym punktem wycieczki była wizyta w gabinecie Wójta Gminy Sieroszewice - Pana Anatola Piaskowskiego. Przedszkolaki miały okazję zasiąść w fotelu Wójta oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia.

            Dzieci w podziękowaniu zaśpiewały piosenkę o wiośnie. Na zakończenie otrzymały cukierki oraz skromne upominki.

            M. Rosiak

          • V DZIEŃ KARIERY SZKOLNEJ W SIEROSZEWICACH

          • 28 marca uczniowie klas VII i VIII wraz z wychowawczyniami wzięli udział w Dniu Kariery Szkolnej organizowanej w Szkole Podstawowej w Sieroszewicach. Na wstępie pani Barbara Niemand, doradca zawodowy z III LO, wskazała uczniom czynniki decydujące o wyborze szkoły ponadpodstawowej. Potem kolejno, 9 szkół średnich zaprezentowało swoją ofertę na rok szkolny 2023/2024.

            Po części oficjalnej, ósmoklasiści mogli podejść do stanowisk każdej ze szkół, gdzie zarówno uczniowie, jak i ich nauczyciele prezentowali oferowane w ich placówkach kierunki.

            Był to kolejny krok, po wizycie na terenie szkół ostrowskich, przybliżający nas do wyboru dalszej ścieżki edukacyjnej.
            Nabór elektroniczny do szkół ponadpodstawowych rusza już 15 maja, o czym uczniowie zostali poinformowani na zajęciach doradztwa zawodowego.

            Oferta szkół ostrowskich https://nabor.pcss.pl/ostrow/szkolaponadpodstawowa/

            V. Nowicka

          • WIOSENNY PRZEMARSZ

          • 21.03.2023 r.

            21 marca przedszkolaki i uczniowie klasy I oraz III a z piosenką na ustach spacerowali ulicami Rososzycy. Nieśli marzanny, które są symbolem zimy. Najmłodsi mieli na głowach zielone kapelusze przybrane kolorowymi kwiatami, starsi opaski z symbolami wiosny. Wszyscy z zainteresowaniem obserwowali zmiany w przyrodzie występujące wraz z nadejściem wiosny - przebiśniegi w przydomowych ogródkach, pąki na drzewach oraz bociana w gnieździe na ulicy Parkowej.

            Dzieci w tym dniu pamiętały również o założeniu skarpetek nie do pary. Ten spontaniczny, niecodzienny gest miał na celu zamanifestowanie odrębności, z której poczuciem na co dzień zmagają się osoby z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki na naszych stopach były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z tymi osobami.

            M. Rosiak

    • Środa 15.05.2024